Velon
VELOV congres 2012
VELON factsheet
Lid worden
Vlaanderen
Discussie
Lieve Lita

Improving the Quality of Teacher Education: Aanbeveling vanuit de Europese Commissie

14 augustus 2007 - Landelijk nieuws

De Europese Commissie heeft een aanbeveling gepubliceerd over de kwaliteit van lerarenopleidingen. Het document is een bewerking van de Common European Principles for Teacher Competences and Qualifications, een document uit 2005, dat echter nog geen formele status had gekregen.

Het document benadrukt het belang van kwalitatief hoogwaardige lerarenopleidingen in een samenleving die hoge eisen stelt aan haar burgers en daarmee aan haar onderwijs.

De hoge eisen die gesteld worden aan leraren worden vertaald in vier gemeenschappelijke uitgangspunten voor het beroep van leraar:

  1. het is een hooggekwalificeerd beroep
  2. het beroep vereist levenslang leren
  3. het is een mobiel beroep (onder andere via uitwisseling van leraren tussen lidstaten)
  4. het is een beroep gebaseerd op partnerschappen

Deze vier uitgangspunten zijn vertaald in een aantal aanbevelingen ten aanzien van de inhoud en organisatie van lerarenopleidingen:

  • er dient sprake te zijn van een naadloos continuum van initiële en post-initiële opleidingsmogelijkheden (initiële opleiding, inductie, nascholing en gestructureerde begeleiding gedurende de hele carrière)
  • om leerlingen te helpen zich optimaal te ontwikkelen wordt een vijftal kerncompetenties onderscheiden
  • leraren dienen betrokken te zijn in continue reflectie, (classroombased) praktijkonderzoek en kennisontwikkeling
  • het verdient aanbeveling om te streven naar een hoger kwalificatieniveau voor leraren
  • er moeten voortgezette opleidingen komen op master- en doctoraat's (promotie) niveau.

De verantwoordelijkheid voor de organisatie en inhoud van onderwijs is een zaak van de lidstaten. De Europese commissie moet dus zeer terughoudend zijn in haar communicatie over onderwijs. Dat is in het document terug te vinden in de wijze van formuleren. De gemeenschappelijke uitgangspunten zijn geformuleerd als referentiekader en bij de aanbevelingen worden formuleringen als 'could be addressed' en 'consideration could be given to moving to a higher qualification level'.

Toch is de verwachting dat verschillende lidstaten het document gretig zullen gebruiken om hun lerarenopleidingen te hervormen. Daarbij speelt een rol dat de Europese commissie voorstelt om indicatoren te ontwikkelen om de kwaliteit van de lerarenopleidingen te monitoren. Als die indicatoren er zijn zal geen van de lidstaten het document naast zich neerleggen, want niemand wil in een benchmark onderaan de lijst bungelen.